Ev Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Öncelikle, ev almadan önce kriterlerinizi iyi belirlemelisiniz. Sizin için alacağınız evde olmazsa olmaz şekilde önemli olan ne? Neler olsa iyi olur şeklinde değerlendirilebilir? Ev alımı dikkat ve zaman gerektiren bir konu olduğundan, konusunda uzman bir gayrimenkul danışmanlık firması ile çalışmanız size kolaylık sağlayabilir. Eğer yeterli zamanı ve enerjiyi ayırabileceğinize inanıyorsanız, araştırmalarına ilan sitelerini gözden geçirmekle başlayabilirsiniz.

Diyelim ki istediğiniz kriterlere uygun görünen bir ev tespit ettiniz ve artık bu evi satın almayı düşünüyorsunuz. Eğer bir gayrimenkul danışmanı ile çalışmaktaysanız ya da evi bir gayrimenkul danışmanı aracılığı ile bulduysanız bu danışmandan evin tapu kaydı ile ilgili bilgileri size sunmasını isteyin. Eğer doğrudan satıcı ile muhatapsanız tapu bilgilerini satıcıdan talep edin.

Tapu kaydına bakın ve şunların sorgulayın:

Ev kime ait?

birden çok hissedar varsa hisse oranları ne?

Tüm hissedarlar satışa razı mı?

Konut üzerinde irtfiak hakkı var mı?

İpotek ya da haciz var mı?

Satışa engel bir tedbir kararı var mı?

Kat irtifakı kurulmuş mu?

Ev iskanlı mı?

Bir gayrimenkul danışmanı ile çalışıyor olsanız da, bu soruların tümünün yanıtını kendisinden isteyin.

Konutu doğru fiyata aldığınızdan emin olmak için ya danışmanınızdan karşılaştırmalı rayiç bedel analizi isteyin ya da bu araştırmayı kendiniz yapın.

Mal sahibi ile fiyatta anlaştınız ve artık tapu aşamasına geçeceksiniz. Mutlaka bunun öncesinde bir alım satım sözleşmesi imzalayın. Bu sözleşmeye vereceğiniz kaparo ya da cayma akçesi miktarını mutlaka yazın. Eğer kredi kullanacaksanız, mal sahibinin kredinizin onaylanma aşamasında geçecek süre kadar size zaman tanıyacağından emin olun. Evin ne zaman boş olarak teslim alabileceğinizi de bu sözleşme ile belirleyebilirsiniz. Eğer bir gayrimenkul danışmanı ile çalışmakta iseniz, gayrimenkul danışmanınız yapacağı alım-satıma aracılık sözleşmesinde bu hususların açık olarak yazılmasını sağlayacaktır.

Konut kredisi kullanımı

Kat irtifak tapulu ya da iskanlı bir konutlar için konut kredisi kullanabilirsiniz. Konut kredisi için kullanabileceğiniz azami tutar 550 bin TL’ye kadar konutlar için konut bedelinin %90’ı, 500 bin TL’nin üstü konutlar için konut bedelinin %80’i kadardır.

Tapu süreci

Son olarak tapu aşamasına geçilecektir. Artık ev sahibi olamaya çok yakınsınız. Burada dikkat edilecek husus, evinizin tapudaki alım satım bedeli ile gerçek ödediğiniz bedelin aynı olmasıdır. Aksi halde, ileride cezai işlem ile karşılaşmanız söz konusu olabilir. Eviniz için ödemeyi banka yoluyla hesaptan hesaba eft/havale ya da bloke çek ile yapmayı düşünebilirsiniz. Her ne kadar banka yoluyla ödeme önerilse de, tapu da halen nakit olarak elden ele ödeme de yapılabilmektedir. Tapuda imza öncesi ödemenizin gerçekleşmiş olması gerektiğinden ödemenizle ilgili hazırlıklarınızı tapu günü itibariyle tamamlamış olmalısınız.

Tapu işlemi sonrası, satıcının evinizi tapu öncesi yaptığınız sözleşmeye uygun şekilde teslim yükümlülüğünü yerine getirmesi gerekmektedir.

İlgili Etiketler

tapu işlemleri arsa tapusu

Yorumunuzu Yazın

Required for comment verification
 ⋅  0 yorum yapılmış.