Ev satarken nelere dikkat etmek gerekir

Eğer bir gayrimenkul danışmanı ile çalışıyorsanız, gayrimenkul danışmanı, hazırlayacağı ‘Alım Satıma Aracılık Sözleşmesi” sizi bu zahmetten kurtaracaktır.  

“Alım-Satım” ya da “Alım-Satıma Aracılık” sözleşmesinde, satılan mülkün tapu bilgileri, satış bedeli, kredi kullanımı, varsa ipotek ya da haciz bilgisi ve bu tür rehinlerin nasıl ve ne zaman kaldırılacağı belirtilmelidir. Yine döner sermaye ve tapu harcının kim tarafından ödeneceğine bu sözleşmede yer verilmelidir. Bu hususlar kesin olarak kararlaştırılmadan, satış koşullarında tam olarak anlaşmış olduğunuz söylenemez. Çünkü taşınmazın yanında çok daha küçük tutarlar olmasına rağmen, son anda çıkan bu tür konulardaki anlaşmazlıklardan ötürü dahi pek çok satış tapudan dönmüştür.

Bu sözleşmede ayrıca, kaparo ya da cayma akçesi tutarı, evi ne zaman teslim edeceğinizi ve için eşya bırakıp bırakmayacağınızı da belirtmeniz yararınıza olacaktır. Satış bittikten sonra, evde sonraki alanın işine yarar diye düşünülerek bırakılan bir dolabın bile sorun olabildiği görülmüştür.  

Satış öncesi yapmanız gerekenler

Belediyeden borcu yoktur yazısı aldıktan ve zorunlu deprem sigortanızı yaptırdıktan sonra varsa mevcut konut kredinizi kapatmalısınız. Sonrasında, nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi, DASK belgeniz, tapunun aslı veya sureti ve belediyeye ödediğiniz emlak vergisi evrakı ile tapuya gidebilirsiniz.

Kiracıya Bildirim ve Abonelik İşlemleri

Kiracınızı da mağduriyet yaşamaması adına satıştan haberdar ediniz. Eğer konutu siz kullanmaktaysanız, elektrik, su, doğalgaz gibi abonelikleri sonlandırmayı unutmayın.

Tapu İşlemleri ve Para Transferi

Tapuda size paranızı aldınız mı diye sorulacağı için, paranızı tapu defterini imzalamandan önce almış olmanız önemlidir. Paranızı eft/havale yoluyla, nakit olarak ya da bloke çek olarak alabilirsiniz. Bunu öncesinde alıcı ile kararlaştırmış olmalısınız.

Sonrasında bir cezai işlemle karşılaşmamak için, tapuda alım satım bedelini kararlaştırdığınız satış tutarı üzerinden beyan etmelisiniz. Beş senenin dolmasından önce yapılacak satışlarda, eğer bir değer artışı olmuş ise, aradaki kazancınızla orantılı olarak bir vergi ödeyeceğinizi de unutmamalısınız. Miras yoluyla intikal durumunda böyle bir vergi söz konusu değildir.

Güncel Tapu Harcı Ne Kadar?

Tapu harcı şu anda, hem alan hem satan için alım satım tutarının %2’si olarak uygulanmaktadır. Yani, aksi sözleşme ile kararlaştırılmadıkça, her iki taraf da, alım satım tutarı üzerinden %2 oranında tapu harcı ödemekle mükelleftir.

İlgili Etiketler

tapu işlemleri

Yorumunuzu Yazın

Required for comment verification
 ⋅  0 yorum yapılmış.