Prefabrik Evler

Şantiye ofisleri, geçici yönetim binaları gibi amaçlar için sıklıkla kullanılan prefabrik yapılar, hızlı kurulum ve fiyat avantajı nedeniyle artık sürekli oturum için de bir alternatif olarak değerlendirilmeye başlandı.

Prefabrik evler de, kaliteli malzemeyle üretildiği ve iyi monte edildiği taktirde, konforlu yaşam alanları olarak kullanılabilmektedirler. Ayrıca, prefabrik evlerin sökülerek başka yere taşınabilir olması da bir başka avantaj olarak değerlendirilebilir. Prefabrik evlerin, kullanılan malzemelerin kalitesiyle orantılı olarak 40 ile 60 yıl arası kullanım ömrü olabilmektedir.

Prefabrik evlerin yapımı ve izin süreci nasıldır?

Prefabrik evlerin yapımı için önce evin zemin betonunun hazırlanması gerekir. Beton dökümü öncesi zemin sıkıştırılıp, düzlenir. Daha sonra drenaj sistemi kurulur ve beton dökülür. Elektrik ve su tesisatı döşenir ve duvar panelleri, pencereler gibi parçalar monte edilir. Bu aşamada isteğe göre ses ve ısı izolasyonu yapılır. Son aşama olarak çatı kapatılır. Evinizi yaptıktan sonra isteğinize göre çevre düzenlemesini kendiniz yapabilir ve tercih ettiğiniz bahçe düzenini oluşturabilirsiniz. Prefabrik ev zemin ve kurlum işlemlerinin mutlaka uzmanlar tarafından gerçekleştirilmesi önerilmektedir.

Prefabrik evler, İmar Kanunu’na ve yönetmeliklere uygun olarak yapılmalıdır. Prefabrik ev için mutlaka yapı ruhsatı alınmalıdır. Aksi halde, prefabrik dahi olsa, yapılacak yapılar kaçak yapı olarak değerlendirilir ve ağır yaptırımlarla sonuçlanabilir. Yapı ruhsatı için arsanın bulunduğu belediyeye başvurmanız gerekir. Başvuru belgeleri içinde mimari, statik, elektrik ve tesisat projeleri ve ebatlı ya da röperli kroki bulunmalıdır.

İmarlı olmayan arsaya ev yapılabilir mi?

Tarla vasfındaki arsalara da prefabrik ev yapılabilmesi mümkün olabilmektedir. Bunun için en fazla arsa alanının %5’i kadar alana oturabilen yapılara müsaade edilebilmektedir. Detaylı imar koşulları için mutlaka ilgili belediye ile görüşülmesi gerekmektedir.

Özellikle, prefabrik bir ev yapma fikri ile arsa almayı düşünüyorsanız, yatırım yapmadan önce mutlaka ilgili belediyeden bilgi almanız faydalı olacaktır. Arsa ile ilgili yapılaşma koşullarını, yapılaşmayı engelleyebilecek özel koşullar olup olmadığını en doğru şekilde ilgili belediyenin imar müdürlüğünden edinebilirsiniz.

İlgili Etiketler

prefabrik ev

Yorumunuzu Yazın

Required for comment verification
 ⋅  0 yorum yapılmış.