Projeden Ev Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Öncelikle projeden bir ev aldığımızda, yapacağımız satış vaadi sözleşmesini düzenlemeye yalnızca noterler yetkili kılınmıştır. Yani, satış vaadi sözleşmesinin mutlaka noterce düzenlenmesi ve noter huzurunda imzalanarak, noter mührünün olması gerekiyor.

Bu sözleşme imzalandıktan hemen sonra, sözleşme mutlaka tapuya şerh edilmelidir. Bu şeklide, sonradan ortaya çıkabilecek, ipotek, haciz gibi olası olumsuzluklardan korunulabilmesi mümkün olacaktır. Bu sözleşmede tarafların talebi doğrultusunda, sözleşmeden cayma durumunda cezai şart konulabilir.

Bir projeden ev almak için ön ödeme yaptığınızda, eğer noter huzurunda bir satış vaadi sözleşmesi imzalayıp, bu sözleşmeyi tapuya şerh etmezseniz, tapunuz henüz yüklenici firma üzerinde olacağından, yüklenici firmanın yaşayabileceği maddi bir sıkıntı durumunda, ön ödeme yaptığınız ya da parasını tümüyle ödediğiniz eve, üçüncü şahıslar tarafından ipotek ya da haciz konulmasının yolunu açık bırakmış olursunuz. Şu anda dahi, bu tür mağduriyetlerin yaşandığı İstanbul Kadıköy ilçesindeki Fikirtepe gibi pek çok kentsel dönüşüm alanı bulunmaktadır.

Projeden ev alırken, konut kredisi kullanmanız, bankayı da firma ile alacak verecek ilişkisine sokacağından ve banka da size karşı konutun tesliminden sorumlu olacağından düşünmeniz gereken bir unsur olabilir. Ayrıca, bankaların yüklenici firmalara henüz tamamlanmamış konutlar için konut kredisi kullandırıyor olmaları, bu firmaların banka nezdinde de kredibilitesi olduğuna işaret eder.

Her ne olursa olsun, yapımı tamamlanmamış bir projeden ev alacaksanız ve ödeme ile birlikte tapuyu temiz şekilde üzerinize almanız en güvenli yoldur. Bunun mümkün olmadığı durumda, yüklenici ile noter huzurunda yapacağınız satış vaadi sözleşmesini mutlak şekilde tapuya şerh etmelisiniz.   

Güvenli bir satın alma işlemi gerçekleştirmeyi, projeden ev alma konusunun en önemli unsuru olarak gördüğümüzden, üzerinde biraz fazla durduk. Ancak, konut alacağınız projenin, muhit, sosyal olanaklar, inşaat kalitesi, daire planları, bölge rayiçlerine göre fiyatı da dikkat etmemiz gereken diğer unsurlar arasındadır. Bunun için, beğendiğimiz projenin bölge rayiç fiyatlarını da mutlaka incelemeli ve doğru fiyatlı projelerden konut almayı hedeflemeliyiz.

İlgili Etiketler

kat mülkiyeti projeden ev almak

Yorumunuzu Yazın

Required for comment verification
 ⋅  0 yorum yapılmış.