Yabancılar Türkiye’de nasıl ev sahibi olabilir?

Türkiye’de ev almak isteyen yabancı uyguklu kişiler Tapu Kadastro Genel Müdürlüğüne başvurarak, hangi ülke vatandaşlarının Türkiye’de konut sahibi olabileceğini öğrenebilirler. Ayrıca, satın alınmak istenen konutun askeri güvenlik bölgesi sınırları içinde olup olmadığı da kontrol edilmelidir. Bu sınırlar içinde yabancıların konut alımına müsaade edilmemektedir. Bu bilgiler doğrultusunda her hangi bir engel durum yok ise yabancı uyruklu kişiler Türkiye’de konut sahibi olabilirler.

Yabancılar için konut alım süreci nasıldır?

Öncelikle tapu işlemi için Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tapu randevu sistemi üzerinden randevu alınabilmektedir. Tapuda yabancıya uyruklu kişilere gayrimenkul satış işlemini gerçekleştirmek için şu evraklara ihtiyaç duyulmaktadır:

Konutun tapusu
Kimlik veya pasaport
Belediyeden alınan emlak rayiç belgesi
DASK poliçesi
Gayrimenkul değerleme raporu
Burada, TC vatandaşlarında farklı olarak gayrimenkul değerleme raporunun da istendiği hususuna dikkat edilmelidir. Değerleme raporları, rapor tarihinden itibaren 3 ay süre ile geçerlidir. Mevzuat gereği, konutun satış dönemine ait gayrimenkul değerleme raporunun Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemine (TAKBİS) işlenmesi gerekmektedir.

İşlem vekaletname ile yapılacaksa, vekaletnamenin aslı ve sureti gerekmektedir. Konut alacak kişinin Türkçe bilmemesi durumunda işlem yeminli tercüman ile yapılmak zorundadır.

Yabancılar konut alırken nelere dikkat etmelidir?

Türkiye’de konut almak isteyen yabancılar, alınacak evin üzerinde ipotek, haciz, şerh gibi kısıtlamalar olup olmadığını görmelidir. Bu nedenle, satın alma işlemi öncesi Tapu ve Kadastro Müdürlüğünden bilgi alınmalıdır. Bu aşamada, gayrimenkul danışmanları ile çalışmak kolaylık sağlayabilir.

Unutulmamalıdır ki, Türkiye’de konut sahibi olmak için gayrimenkul satış vaadi sözleşmesi imzalamış olmak yeterli değildir. Tapuda mutlaka alım satım işleminin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Tıpkı TC vatandaşlarının yaptığı işlemde olduğu gibi, eğer satış vaadi sözleşmesi ile işlem yapılacak ise, mutlaka sözleşme noterde imzalanmalı ve tapuya şerh edilmelidir.

Yabancı uyruklu kişilere Türkiye’de gayrimenkul edinmeleri durumunda vatandaşlık hakkı da tanınmaktadır. Bunun için edinilen gayrimenkulün bedelinin en as 250.000 Amerikan Doları olması gerekmektedir. Vatandaşlık edinmek amacıyla gayrimenkul alınıyorsa, tapuda bu amaç belirtilmelidir. Bu durumda, gayrimenkul alan yabancı uyruklu kişi tapuda imzalayacağı beyan formunda gayrimenkulü 3 yıl süre ile satmayacağını beyan etmelidir.

İlgili Etiketler

tapu işlemleri

Yorumunuzu Yazın

Required for comment verification
 ⋅  0 yorum yapılmış.